Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Tedavi gören çoğu insan tedaviden memnundur ve hiç yan etki yaşamaz veya çok az yaşar. Yan etkiler bazen tedaviden birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca birkaç hafta sonra yan etkiler yaşarsınız. Çoğu yan etki geçicidir. Nadir durumlarda kalıcı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Yan etkilerin olasılığı örneğin aşağıdakilere bağlıdır:

Kısa vadeli yan etkiler

Lazer epilasyon sonrası oluşabilecek birkaç farklı yan etki vardır.

Kızarıklık ve tahriş

Lazer epilasyon kıl köklerine zarar verir. Vücut buna tepki verir ve birçok kişi tedavi edilen bölgelerde kızarıklık ve tahriş yaşar. Cilt karıncalanabilir veya yumuşayabilir ve hatta hafifçe şişebilir.

Belirtiler genellikle kısa sürelidir. Etkilenen bölge, yeni cilalanmış veya tüy dökülmüş cilde benzeyebilir. Bazı dermatologlar, işlemin cilt üzerindeki yan etkilerini azaltmak için topikal bir anestezik kullanır.

Kabuk oluşumu

Bazı insanlar tedavi edilen bölgede kabuklanma geliştirebilir. Bu genellikle küçük bir sorundur, ancak kabuklanma bazen yara izine yol açabileceğinden yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, işlemden sonra nemlendirici krem ile tedavi edilen bölgeye iyi bakılması her zaman önemlidir.

Cilt rengindeki değişiklikler

Bazı kişiler ciltte tedavi edilen bölgede küçük renk değişiklikleri fark edebilir. Lazer epilasyondan sonra biraz daha koyulaşabilir veya daha açık hale gelebilir. Daha açık tenli kişilerin daha koyu cilt rengi değişikliklerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Koyu tenli insanlar, daha hafif cilt rengi değişikliklerine daha yatkın olabilir.

Göz yaralanması

Epilasyon işleminde güçlü lazerler kullanılmaktadır. Bu, özellikle bir uzman bir kişinin yüzünde çalışırken, potansiyel olarak ciddi bir göz hasarı riski olduğu anlamına gelir. İşlem gerçekleştirilirken yaralanmayı önlemek için hem tedaviyi alan kişi hem de uzman göz koruması takmalıdır.

Deri enfeksiyonu riski

Lazerle kıl köklerine zarar vermek ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi enfeksiyon riski oluşturabilir. Bazı durumlarda kullanılan kremlerden de alerjik reaksiyon meydana gelebilir.

Yanıklar ve kabarcıklar

Lazer epilasyon doğru şekilde yapılmazsa yanma ve kabarcıklanma riski vardır. Lazerlemede yüksek sıcaklıklar kullanılır.

Yara izleri

İzler ancak tedavi doğru yapılmazsa veya tedavi edilen bölgeye uygun bakım yapılmazsa gelişebilir.

Cilt dokusundaki değişiklikler

Cilt yapısı lazer ile değiştirilebilir. Bu, özellikle tedavi edilen bölgeyle güneşe çıkarsanız ortaya çıkabilir.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar lazer tedavisinden hemen sonra tehlikeli reaksiyonlara neden olabilmekte veya bazı durumlarda ilaçlar da tedaviyi yararsız hale getirebilmektedir.

Tedaviler harika sonuçlar verebilir ama olumsuz etkiler yaşanabilir. Lazer tedavisinin sizin için doğru olup olmadığı birçok şeye bağlıdır. İlk görüşmede tedaviden neler bekleyebileceğinizi dair karşılıklı görüşme sonrasında netleştirebiliriz.

Add Your Comment