Lazer Epilasyon Nedir?

Günümüzde sadece kadınların değil, erkeklerin de uyguladığı bir işlem olan lazer epilasyon, 30 yıldır bilinen ve yıllar içerisinde teknolojik gelişmeyle birlikte daha da güvenilir hale gelmesiyle tüm vücuda uygulanıyor. Vücudunuzda hangi bölge olursa olsun istenmeyen tüylerin köklerinin ışınlarla yok edildiği lazer epilasyon, dermatologların onaylaması ile geliştirilen araçlarla kliniklerin yanı sıra evlerde de uygulanır hale geldi.

Diode lazerler, en etkili lazer olmasından dolayı sırtınız, yüzünüz, ve kol bölgesinde çok etkilidir. Diode lazerin farklı bir özelliği ise cilt tiplerinde kullanılabilmesidir. Işığın spesifik bir dalga boyu ile çarpmasıyla tüylerin köklerinin bulunduğu hedef deride yoğunlukla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışmaktadır.

Işın uygulanan bölgede ilk seferde dökülme ya da yok olma durumları yaşanmaz, ancak tüyler işlevlerini zamanla kaybeder. Lazer epilasyonun uygulanmasının kaç kez tekrarlanacağı tüylerin yapısına göre uygun aralıklarla belirlenmektedir. Şu anda yaygın olarak kullanılan Buzlu lazer sistemi ile daha az enerji verilerek ciltte hasar oluşturulmaz ve daha etkili lazer epilasyon yapılır.

Işın uygulanmasında yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin en iyi sonucu koltukaltı, bacak ve genital bölge vermektedir. Hassas olan bölge yüzünüzde uygulamada doğru cihaz ve enerji kullanımı göz ardı edilmemelidir. Yoksa istenmeyen durumlarla karşılaşabilir, ince tüylerde kalınlaşma ve çoğalma görülebilmektedir. Vücudunuzda kalıcı bir tüysüz görünüm için uzmanlar tarafından gelişmiş cihazlarla uygulanan lazer epilasyon, sadece tüyleri değil, tüylerin doğmasını sağlayan kök yapılarını da yok eder ve sonuçta istenmeyen tüylerden ömür boyu kurtulmuş olursunuz.

1996 yılında ilk kez uygulanmaya başlamasıyla günümüze kadar her geçen gün gelişen teknolojiyle daha kolay uygulanabilen ve tüm dünyada standartları oluşan lazer epilasyon, azımsanmayacak oranda tüylerin azaltmaktadır. Tüylerin yüzde 80’ine yakınını azaltan ve yeniden doğmasını önleyen ışın uygulaması ile vücut kıllarından kurtulma mücadelesinde kazanan siz olacaksınız.Tüylü olmayan, temiz ve pürüzsüz bir cilt sahibi olmak modernleşme adımları ile birlikte kadın ya da erkek fark etmeksizin önem kazandı.

Lazer Türleri Nelerdir?

Farklı dalga boyuna özelliğinde birkaç lazer enerji çeşidi epilasyon için kullanılmaktadır. Bu lazerler nanometre ile ölçülen dalga boylarına göre uygulanırlar.

Buzlu lazer, epilasyon çalışmalarında yapılan acısız bir uygulama şeklidir. Diode lazer, diğer lazer uygulamarından farklı olarak 810 nm dalga boyutundaki lazerlerin adıdır. Diode lazer epilasyon cildinizi yanık ve -3 dereceye kadar soğuturken endikasyonlardan da korur.

Artık kullanılmayan Argon: 488 nm (Turkuaz/Açık mavi) or514.5nm (Yeşil) yanı sıra lazer türleri arasında şunlar yer alıyor:

Sadece açık tenlilerde kullanılan; Ruby lazer: 694.3nm  (Koyu kırmızı)

Yakın kızılötesi etkili ve açık ile orta tenlilerde kullanıma uygun; Pulseddiodearray: 810 nm

Yine yakın kızılötesi etkili, ancak bütün ten renklerinde kullanımı uygun olan;

Nd:YAG lazer: 1064 nm

IPL veya Intensepulsedlight: 810 nm  (epilasyon için kullanılır, açık ve orta tenliler için uygun olan bu tür lazer değildir)

Diğer epilasyon çeşitlerine göre kalıcı ve sağlıklı olduğu için tercih edilen lazer epilasyon, kadın ya da erkeklerin istenmeyen tüylerinin kalıcı olarak yok edilmesini sağlarken, klasik yöntemlere kıyasla acısızdır da. Üretilen cihazların da doğru kullanımında uzman eliyle yapıldığında son derece etkili ve zararsız olan lazer epilasyonda uygulanacak bölgenin önceden cilt şekli ve rengi, tüy yapısı incelenip nasıl bir cihaz kullanılacağı seçilmelidir.

Uygulanacak kişiye kaç seans yapılacağı bilgisi de mutlaka verilmeli. Temel amacı, tüyü değil, kıl kökünü yok etmek olan ve tüyün gelişimini sağlayan kök hücresinin fonksiyonunu kasıtlı olarak bozan lazer epilasyon, minimum 15 gün boyunca kıllara dokunulmaması gerekmektedir. Çünkü hem tüylerin miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilir hale gelir hem de lazerin uygulanmasıyla alınacak verimlilik artar.

Uzmanların kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi parametreleri inceleyerek uygun cihaz ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılmasıyla uygulanmaya başlanan epilasyonun süresi, cilt ve tüy tipi, rengi, alanın genişliğiaçısından değişiklik gösterir.

Lazer Epilasyonun Başarısını Etkileyen Faktörler…

Lazer epilasyonun başarılı olması için cihaz seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Ten ve tüy tipinin önemli olduğu uygulamanın da yeterli bilgiye sahip kişiler tarafından operasyonun gerçekleştirilmesi başarılı sonuç almanın en önemli unsurudur.

Lazer epilasyonun uygulanmasında açık ten renginde doz artışı kolaylıkla yapılabilmektedir. Tüy rengi ve kalınlığı, uygulamanın etkinliğinin kişiden kişiye farklı olmasına neden olurken, koyu renklerde lazer epilasyon daha etkili olmaktadır. Açık renkli tüylerde diode lazer ile epilasyon yaptırması önerilirken, hormonal nedenlere bağlı tüylenmede lazer epilasyon yerine öncelikle tedavi düşünülmelidir.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Tüy rengi, kalınlığı ya da hormanal herhangi bir rahatsızlık olmaması durumunda lazer epilasyon seanslarına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır.

  • Güneş ya da solaryum ile bronzlaşmış olmanın lazerin etkinliğini azaltacağını dikkate almak gerekirken, ışın uygulama öncesinde cilde krem ve yağ gibi ürünler kullanılmamalıdır.
  • Lazer epilasyondan bir ay öncesine kadar da başka bir epilasyon türü uygulanmayarak tüylerin uzatılması gerekirken, bir gün önce de jiletle temizleme işlemi yapılarak cilt hazır hâle getirilmelidir.

Lazer epilasyon uygulanmasını isteyen kişilerin öncelikli olarak işlemin yapılacağı merkezi seçerken güvenilirliğine dikkat etmeli ve söz konusu merkezin sağlık kuruluşu olması zorunluluğunu göz ardı etmemelidir. Tüylerin yok edilmesi işlemini yapacak olan cihazlar ve bu cihazların cilt ve ten renginin tipine uygunluğu ve de hijyen vb. etkenlere de dikkat edilmelidir. Uzun yıllardır uygulanan bir epilasyon yöntemi olan lazer epilasyonun tüm dünyada güvenirlilik açısından bir sorun da söz konusu olmamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte alınan sonuçlardaki başarının da arttığı lazer epilasyonu; kalp pili takılmış kişiler ile sara hastaları, hamileler, tüy rengi sarı, beyaz veya ayva renginde olanlara uygulanmamalıdır.

İşlemin uygulanmasından sonra en az 3 ay güneşten korunulması, 30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanılması gerekiyor. Lazer uygulanan bölgenin nemlendirici kremler ile nemli tutulması gerekirken, 24 saat sıcak su değdirilmemesine dikkat edin.

Tüylerin temizlendiği bölgede 24 saatte ağrı ya da şişme meydana gelmesi durumunda yumuşak beze sarılı buz uygulanması önerilmektedir. Lazer epilasyonu olmuş bölgede 48 saat tıraş edilmemesi önemle tavsiye edilmekte ve eğer ki kabuklanma söz konusu olursa da el temasından kaçınılması gerekmektedir. Kaşıma yapılmaması, keseleme uygulanmaması cildin tahriş olmamasını sağlama açısından da önemlidir. Özellikle yüz epilasyonu yapılmışsa 24 saat fondöten ya da allık gibi cildin nefes almasını engelleyen ürünler kullanılmamalıdır.

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptırabilir?

Kıl köklerinin yakılarak yok edilmesiyle kılların tekrar uzamasının mümkün olmadığı lazer epilasyonun ne zaman yapılacağı ilk adet görme tarihi ile bağlantılıdır. Lazer epilasyona başlamak için 2 sene düzenli olarak adet görülmesi gerektiği ve başlama yaşının 16-17 aralığında olmasının dikkate alınması önemlidir.

Tüylerin gelişmiş olması açısından başlama yaşına dikkat edilmesi gerekirken, sosyal endikasyonların olduğu durumlarda daha erken yaşta başlanabilmektedir. Lazer epilasyon, kişiye özel bir uygulamadır ve başlama yaşı da kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Siz de tecrübeli ve deneyimli uzman kadromuzdan yardım alarak, istenmeyen tüylerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Add Your Comment