LAZER EPİLASYON NASIL UYGULANIR?

1996 yılından bu yana gelişen teknolojiyle birlikte güvenle uygulanan lazer epilasyonun bölgelere göre uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Vücudumuzun her bölgesindeki tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyonda iyi sonuçlar alınması için hormonal durum, yaş, tüy rengi, tüy kalınlığı, ten rengi, cinsiyet, yapılan bölge gibi etkenlerin yanı sıra kullanılan cihazın etkinliği de önemlidir.

Pratik ve güvenilir bir uygulama olan lazer epilasyonda yöntemlerkişilerin herhangi bir ağrıya maruz kalmayacağı şekilde geliştirilmiştir. Soğutucu teknolojisinin de dâhil olmasıyla yanma ya da ağrı hissi engellenmiştir.Günümüz teknolojisi ile cihazlar gelişmiş ve burun ile kulak içi de dâhil her bölgeye uygulanabilmektedir. Bacak, genital bölge, yüz, bacak ve koltuk altının en çok kullanıldığı lazer epilasyon, ensede, yüzde, boyunda, kulaklarda, omuzlarda, göbekte, kalçada, sırtta, bel çevresinde ve göğüs üstünde de uygulanabilmektedir.

Doku nedeniyle göz çukuru ve kaş bölgesinin uygulama dışında tutulduğu lazer epilasyon, cilt hastalığı olanlar ile beyaz, sarı veya kızıl kıl renkli ciltlere, kanser hastalarına, aşırı derecede bronz cilde sahip olanlara, hiperpigmentasyon ve yatkınlığı olanlara, tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassas olmaya neden olan durumlara karşı ilaç kullananlara uygulanmamaktadır. Lazer ışınının uygulanacağı bölgenin büyüklüğü de epilasyon süresini etkiler. 15 dk ila 2 saat arasında süren seanslarda uygulama süresi yapılan bölgeye göre değişmektedir. Lazer epilasyon genelde 6 ila 12 seans aralığında  tam sonuç vermektedir.

Seans aralığı yüz için 4 hafta, diğer bölgelerde 4 ila 8 hafta arasında tamamlanırken, lazer epilasyon uygulamasını yapacak merkezimizde deneyimli ve profesyonel kişiler elinde kalıcı çözüme kavuşmuş olacaksınız. Cilde uygulanan ışınlar ile cilt yüzeyinin taranmasıyla cilde enfekte olan ışınlar tüye renk veren melanin maddesi tarafından tutulur hale gelir. Lazerin ilettiği enerji, tüy yüzeyinde ısı enerjisine dönüşür. Tüyden, tüy köküne iletilen ısı ile çok kısa süre içinde kıl kökünün tahrip olması sağlanır. Kıl kökündeki kök hücrelerinin bu şekilde deforme edilmesiyle kişi, ilgili bölgede yer alan tüylerden sonsuza dek kurtulmuş olacaktır.

Lazer epilasyonda uygulamada kıl rengi önemlidir. Renge duyarlı olduğu bilinen lazerler koyu renkli tüyü tahrip etmektedir. Uygulama ile kıl köküne müdahele edilerek kalıcı yok olma sağlanır. Lazer epilasyonda amaç tüyün kökünü yok etmek  olduğu için uygulanmadan önce tüylerin maksimum düzeyde kısaltılması gerekiyor.

Vücut ve yüzdeki tüylere uygulanacak işlemlerde bölgeye göre 2 ya da 4 aylık sürelerde aktif ve uyuma dönemi söz konusu olmaktadır. Lazer epilasyonda 100 kıl kökünden 20’sinin aktif olması ve kıl kökünün işlemden etkilenmesi nedeniyle vücut uygulamaları 1 ile  3 ay aralıklarda 6-12 seans olarak yapılınca sonuç alınabilmektedir. Genellikle seans sayısı 6 ila 12 olduğunda yüzde 60-80 arasında kalıcı azalma beklenmektedir.

Alexandirite, diode, Nd:YAG lazer ve IPL (intensepulsedlight) sistemlerinin kullanıldığı lazer epilasyonda, cihaza göre avantaj ve dezavantajlar söz konusu olmaktadır. Kaliteli, dünya standardına sahip cihazlar doğru kişilere, doğru dozlarla uygulandığında sonuç alınabildiği unutulmamalıdır.

Erkek ya da kadın olsun etkili olan lazer epilasyon, estetik olmayı bile düşündüren durumlara karşı da vücut tüylerini yok edebilmektedir.

Tüyleri yok etme işleminin etkinliğini kişilerin fiziki ve hormonal yapısı başta olmak üzere cilt ve kıl rengi, uygulama yapılacak bölgede bulunan kılların sertliği etkilemektedir. Koltuk altı, bacak alt kısmı, bikini bölgesi 4 ila 8 seans, yüz, kol ve sırt 6 ila 12 seansta temizlenebiliyor.

Vücut tüylerine rengini veren melanin maddesi, lazer ışınlarının daha iyi emilmesini sağladığı için koyu renkli tüyler, ani ısıdan daha çabuk etkilenerek lazer epilasyondan elde edilecek sonucu hızlandırmaktadır.

Lazer Epilasyon Seans Süresi ve Aralıkları

Lazer epilasyon uygulanmasında bölgedeki kıllar farklı uzunluklarda olabileceğinden lazerin etkinliği de farklı olacaktır. Tek uygulama ile bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün değildir. Seans süreleri ışının uygulanacağı bölgenin genişliğinin yanı sıra vücut yapısı, hormonal denge ve cilt tipi farklılıkları gibi etkenlerle değişiklik göstermektedir.

Dudak üstüne yapılan uygulama saniyeler sürerken, tüm yüzde yaklaşık 10 dakika gerekmektedir.Bacaklar için yaklaşık 1 buçuk saat yeterli olurken, koltuk altı ile bikini bölgesinde süre 15 dakika, erkek sırtı ise yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Seans aralıklarının1 buçuk ay olmasına dikkat edilmelidir.

Lazer Epilasyonun Riskleri Var Mıdır?

Deri rengi melanin pigmenti fazla olduğunda, yani cilt esmer ya da bronz ise lazer epilasyondan etkilenme riski de söz konusudur. Koyu renkli ciltlerde ve güneşlenme sonrasında yapılacak olan lazer epilasyon öncesinde test atışı yapılmalıdır. Uygun görülmesi durumunda da herhangi bir leke oluşumu riski yoktur.

Add Your Comment