LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR

Kalıcılık ve sağlık açısından tercih edilen lazer epilasyon hemen hemen tüm vücuda uygulanır hale gelmiştir.

İnsan doğası itibarıyla çocukluğun sonunda çıkmaya başlayan ve ergenlikten itibaren istenmeyen bir görüntüye neden olan koltukaltı, bacak, kol ve yüzün bazı bölümleri ile bikini bölgesi kılları pek çok kişi için bir sorun olmaktadır. Ancak bu durumdan kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için doğru adım lazer epilasyon…

Kıl yapısı ile kılların yok edilmesi için kullanılan yönteme göre değişkenlik gösteren lazer epilasyon uygulamasında bölgesel olarak da ışın verme işlemi farklılık göstermektedir. Teknolojik gelişmeyle birlikte sadece kliniklerde değil, evlerde de uygulanabilir duruma gelen lazer epilasyonda ortalama 6 ayda sonuç alınmaktadır.

Tecrübe ve deneyimi kanıtlanmış, teknolojik imkanlarının yanı sıra hijyen kriterlerinin de yüksek olduğu merkezlerin tercih edilmesinin önemli olduğu lazer epilasyonun uygulandığı bölgeler şöyle açıklanabilir:

KOLTUK ALTI LAZER EPİLASYONU:
Estetik ve hijyen kaygılarıyla sıklıkla uygulanan bölgelerin başında koltuk altı gelmektedir. Özellikle kadınların tercih ettiği koltuk altı uygulamasında tüylerin nispeten kalın olması nedeniyle epilasyon, çoğunlukla 4 ila 6 seans sürmektedir.Tüyleri etkileyen lazer ışını cildin altındaki dokulara zarar vermezken, batık gibi durumlarla da karşılaşılmaz.

BİKİNİ BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Bikini bölgesi dışında kalan tüylerin yok edilmesi olarak tanımlanan bu epilasyon türünde başarı oranı son derece yüksek olmaktadır. Genellikle 6 seansın ardından kişi bölgedeki tüylerinden kurtulmuş olur.

GENİTAL BÖLGE LAZER EPİLASYONU:
Genital bölgede kalıcılık tercih edenlere yapılan uygulama ise bölgedeki tüylerin kalın ve koyu renkli olması nedeniyle yaklaşık 4 ila 6 seans sürmektedir. Uygulanan lazer ışını, cilt altındaki doku ve organlara zarar vermez.

BACAK BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Genellikle genetik etkenlere bağlı olan bacak bölgesindeki tüylenme, alt bacağın yanı sıra üst bacakta da görülebilmektedir. Uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak daha uzun sürebilen bacak bölgesi lazer epilasyonu ile kısmi ya da tüm bacak tüyleri yok edilebilmektedir. Bu uygulamada genellikle 6 seansta sona ermektedir.

KOL BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Kadınların olduğu kadar erkeklerin de tercih ettiği kol bölgesi lazer epilasyonu, bölgedeki tüylerin farklı yapıda olmasına bağlı olarak yaklaşık 10 seans sürüyor. Kol bölgesi lazer epilasyonu kolların açıkta kalması nedeniyle yaz aylarında uygulanması genellikle yapılmamaktadır.

GÖĞÜS BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Sadece erkeklere uygulanan bu epilasyon türünde göğüs bölgesindeki tüylerin tümü alınır ya da seyreltilir. Göğüs kılına lazer ışını uygulanmasında diode ya da Alexandrite Lazer türleri kullanılmaktadır.

SIRT BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Zaman zaman kıl dönmesine neden olan sırttaki tüyler için de estetik ya da sağlık kaygısı nedeniyle lazer epilasyonu uygulanmaktadır. Erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen sırt bölgesi lazer epilasyonunda sonuç almak kalın ve derin yerleşimli sırt tüyleri nedeniyle etkindir. Sırt için de diode lazerler kullanıma uygundur ve yaygın olarak kullanılır.

ENSE BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Saç köklerinden sırta doğru meydana gelen tüylenme özellikle erkekler tarafından estetik ve hijyen kaygılarından dolayı istenmemektedir. Ensedeki tüylerin ince olmasından dolayı bu bölgenin tüylerden tamamen temizlenmesi 10 seans sürmektedir. Kadınlarda da gözlemlenebilen ense tüylenmesinde uygulanan lazer epilasyonu, tüylerin çok ince olmasından etkili olmayabilir.

BOYUN BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Erkeklerin tıraş bölgesi olan boyun bölgesinde yaygın görülen kıl dönmesi ve sivilcelenme nedeniyle boyun bölgesine de lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Işın uygulanması ile bölgedeki tüy miktarının azalması ya da tamamen yok olması mümkündür.

YÜZ BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Genetik geçişli ya da hormonal bozukluktan kaynaklanabilen yüz bölgesindeki tüylenme için öncelikle hormon düzeyleri kontrol edilerek, eğer varsa hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Yüzdeki tüylenme genetik ise epilasyonda diode lazer kullanılmaktadır.

BIYIK BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Genel olarak bıyık diye tanımlanan bölgedeki tüylenmeden rahatsız olan kişiler için de 10 seansta epilasyon yapılmaktadır. Bu bölgedeki tüylerin ince ve açık renkte olması, lazer epilasyon süresinin uzamasına neden olabilir.

ÇENE BÖLGESİ LAZER EPİLASYONU:
Hormonal nedenlerden oluşabilen çenedeki tüylenme için de 10 seanslık bir uygulama yapılmaktadır. Öncelikle kişinin sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Add Your Comment